در حال ثبت نام

توسعه مواد مورد استفاده در فرایند پوشش ‎دهی گرم جهت مقاوم سازی ظروف شیشه ای و حذف ریزترک ها

این چالش در حال ثبت نام است

ظروف شیشه ای غیرقابل شارژ مورد استفاده در صنعت غذا و نوشیدنی به علت وزن و ضخامت کمتر در برابر فشارهای فیزیکی آسیب‎ پذیر هستند. بخش قابل توجهی از حساسیت این ظروف شیشه ای از تنش های حرارتی در زمان شکل گیری آنها در کوره ناشی می شود. دمای سطحی این ظروف پس از خروج از کوره به یکباره از 1100 درجه سانتیگراد به حدود 500 درجه سانتیگراد افت کرده و در نتیجه این تنش حرارتی و به تبع آن ایجاد کشش، ترک های ریزی در سطح شیشه ایجاد می شود که استحکام مکانیکی ظروف شیشه ای را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. برای برطرف کردن این ریزترک ها سطح شیشه در طی یک فرآیند حرارتی به نام پوشش دهی گرم، بوسیله یک لایه نازک از اکسید قلع پوشانده می شود. ماده اصلی مورد استفاده در پوشش های گرم مونوبوتیل تری کلرید قلع (MTBCL3) است. این ماده در حال حاضر در داخل کشور تولید نمی شود و تمام نیاز مصرف داخلی کشور از طریق واردات تامین می گردد.

در جهت رفع نیاز این صنایع، برنامه چالش‎های فناوری و نوآوری با همکاری گروه صنایع شیشه و گاز در راستای شناسایی و ارزیابی طرح های نوآورانه و همچین ساخت نمونه محصول مورد نظر اقدام به برگزاری چالش نوآورانه کرده است.

30 مهر ۱۴۰۰

ثبت نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا 30 مهرماه، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

آبان ۱۴۰۰

ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.

تا آخر بهمن ۱۴۰۰

ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

برگزیدگان مرحله نخست، چهار ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

اردیبهشت ۱۴۰۱

داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

InnoTEN

حامیان این چالش

برنامه چالش های فناوری و نوآوری
InnoTEN

جوایز

برنامه چالش های فناوری و نوآوری 

آذر ۱۴۰۰

حمایت ها

مشاوره جهت تکمیل طرح ها
اعطای گرنت نقدی توسعه محصول
اعطای گرنت شبکه آزمایشگاهی
انعقاد قرارداد صنعتی با تیم برنده .

اردیبهشت ۱۴۰1

جوایز نقدی

اعطای جایزه 50 میلیونی به تیم برتر
تسهیلات مالی تا سقف 300 میلیون تومان جهت ایجاد خط تولید صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *